Olvasóinknak

Kedves Olvasóink!



Szeretettel és Tisztelettel köszöntöm Önöket!

Mielőtt a Tanú vélemény rovat szellemi önarcképét átnyújtanám Önöknek, engedjék meg, hogy köszönetet mondjak azért a szeretetért, bizalomért, amelyet a lap indulása óta Önöktől kaptam. Köszönöm a biztatást, az elismerő szavakat, még egyszer köszönöm, és továbbra is elvárom a segítő szándékú kritikákat, bíráló megjegyzéseket is, amelyet Önöktől kaptam.

„Nyelvében él a nemzet!” – hangzik a máig ható intelem. Ez a nyelv pedig napjainkban végveszélyben van! A könyvekből, a folyóiratokból, a képernyőn keresztül árad felénk a szellemi bóvli, a szennyes gondolat, az esztétikai-erkölcsi-világnézeti mocsok, egyre jobban teret hódít a durvaság, az erőszak, a hazugság… Körülvesz bennünket a döntően önző és haszonelvű világ, amely elérni és megszerezni akar, amely az élet minőségét csak az anyagi javakban és az élvezetekben méri.

E „tiszta fényű lappal”, ahogyan Hegyi Béla író, esszéista nevezte, a Tanú tiltakozni kíván a mindennapjainkat elárasztó szellemi igénytelenség ellen.

A nemzeti kultúra és műveltség terjesztésével, a korrekt tájékoztatás megteremtésével ez a folyóirat - a maga szerény módján - szeretné elősegíteni az emberi személyiség méltóságának, egyenlőségének és tiszteletének, mint demokratikus eszménynek a megvalósítását.

Az irodalom, a szellem, a szív erejével kíván hozzájárulni a honfitársak igazságosságra, szabadságra és hazaszeretetre történő neveléséhez, az ismeretek és eszmék szabad kicseréléséhez, a hazánk múltjának és jelenének pótolhatatlan, egyedi és meg nem újítható forrását jelentő kulturális örökségünk megőrzéséhez.

Európa szívében csak erős nemzeti műveltséggel, évszázados hagyományainkkal tudunk megmaradni függetlennek, magyarnak. Ismert, hogy a nemzeti öntudatot történelmünk viharos századaiban az irodalom, a kultúra tudta megőrizni. A nemzetmegmaradás egyik legfontosabb eszköze a nemzeti kultúra: ha van nemzeti kultúránk, létezik nemzet is. A diktatúra időszakaiban az irodalom jelentette az egyedüli kapaszkodót, a vigaszt; szólt helyettünk az egész nemzet helyzetéről, kínjairól. A Tanú /Németh László emlékére/ azért született, hogy szellemi-lelki otthona legyen azoknak az öntudatos, tenni akaró polgároknak, akik még hisznek az eszményekben, a kultúra összetartó erejében.

Ma költők, írók, tudósok helyett médiasztárokra hallgatnak a gyermekeink, és megmosolyogni való bolond, aki elérzékenyül a kristálytiszta költészet olyan hangjain, mint Áprily Lajos Március című versének utolsó strófája, amely így hangzik:

„Barna patakja
napra kacagva
a lomha Marosba csengve siet,
Zeng a csatorna,
zeng a hegy orma,
s zeng - úgy-e zeng, úgy-e zeng a szíved?”

A Tanú, indulásakor arra vállalkozott, hogy a kortárs irodalom, a művészetek, valamint a hiteles történetírás és politológia eszközeivel szolgálja az igényes olvasókat, fölvállalva a nemzeti értékeket, a polgári esztétikai-erkölcsi értékrendet.

A közjó elkötelezett és önzetlen szolgálatára törekedve igyekszem megtartani azt az erkölcsi-szakmai igényességet, amit a lap ars poeticájában megfogalmaztam.
Nem várom el olvasóimtól, hogy véleményük mindenben egyezzen a szerző meggyőződésével, pusztán arra törekszem, hogy írásaimmal továbbgondolkodásra késztessem, éltessem, hitet és önbizalmat adjak. Az aztán már az olvasó dolga, hogy saját élményeivel, tudásával, gondolataival, érzésvilágával egészítse ki az olvasottakat, és alakítsa ki saját álláspontját, véleményét a körülöttünk levő világról.

De ahogyan azt a híres argentin író, Borges megfogalmazta: „Akárcsak az olvasás, az előadás is közös munka, és azok, akik hallgatják, nem kevésbé fontosak, mint az, aki beszél...”

Hiszem, hogy a lap munkássága nem hiábavaló, és a Tanú-nak hosszú évekig helye lesz a polgári Magyarország kulturális térképén.

Adjon Isten ehhez mindig elegendő erőt!



Szabó Piroska

2012. október 14., vasárnap

Stier Gábor

Berlini kapcsolat

Magyar Nemzet

2012. október 12., péntek 00:01
Németországot lehet szeretni, lehet bírálni, de soha nem lehet figyelmen kívül hagyni. Berlinbe épp ezért szívesen kopogtatnak be a politikusok. Nem hagyhatja ki ezt a fővárost az Európába egyre ritkábban látogató amerikai és a kínai elnök sem. Arról már nem is beszélve, hogy milyen fontos egy ilyen vizit az uniós országoknak. Az EU jövőjét ugyanis alapvetően meghatározza Németország véleménye.

Berlint megkerülve nem lehet célt érni, ugyanakkor ez már nem Moszkva, ahová az engedélyért és esetenként bocsánatért kellett zarándokolni. Berlin nélkül nincs erős Európa, s aki ezt nem érti, az nem is akarja az erős Európát. Éppen ezért örvendetes, hogy Angela Merkel fogadta Orbán Viktort, aki nem is rejti véka alá kétségeit.
Például az unió, az eurózóna vagy a kohéziós alapok kérdésében. Vegyük az elsőt, amely komoly válságot él át. Nem Orbán Viktor az első, aki ezt elmondja Berlinben. S mivel az eurózóna minket egyhamar nem érint, az EU kétsebességűvé alakulását pedig az ország jelenlegi állapotában aligha állíthatjuk meg, Magyarország legfőbb feladata az lehet, hogy minél erősebben lobbizzon Berlinben a kohéziós alapok kérdésében. Segítséget jelenthet e téren, hogy az Európai Parlament költségvetési bizottsága éppen e tárgyalással egy időben elfogadta a 2014–2020-as időszak pénzügyi kerettervéről szóló időközi jelentését, miszerint a kohéziós és agrárkiadásokat legalább a 2007–2013-as szinten kell tartani.
S ezzel a nagy európai ügyeket le is zárhatjuk. Angela Merkel első kézből, a média torzítása nélkül hallhatta Orbán Viktor elképzeléseit a magyar átalakításról, a Berlinben is kétségekkel kísért gazdasági stabilizációról, nem is beszélve arról, hogy miképpen látja Budapest a német tőke jövőbeli lehetőségeit. Megannyi kérdés, ami megalapozná az ilyen találkozók nagyobb gyakoriságát.
Téma tehát van bőven. A legfőbb feladat azonban, hogy Magyarország eloszlassa Németország bizalmatlanságát. Berlin ugyanis – s nem kizárólag a sajtó – láthatóan nem érti a magyar belpolitikai átalakítások stílusát, kifutását, aggódik a demokráciáért s főképp a gazdasági stabilizációért. S akkor még nem beszéltünk a német befektetések biztonságáról, ami a másik részről nem egy esetben ütközik a nemzeti érdekek védelmével. A német kancellár a Frankfurter Allgemeine Zeitung megfogalmazása szerinti „mitikus-mormoló” nyelvezet után végre talán megnyugtató magyarázatot kaphatott a nyitott kérdésekre. Amelyek közül több nyitott marad továbbra is, de a lényeg, hogy a kancellár nyíltan hallhatta a magyar érdekek melletti érvelést, s talán megérthette a belső folyamatok mozgatórugóit is.
S talán ez lehet e találkozó legfőbb hozadéka. Berlinnek ugyanis meg kell értenie, hogy Budapest néha karcos stílusával is inkább csak Európa tehetetlenségéért haragszik, s nem ellene érvel. S az Orbán-kormány itthon sem a demokrácia lebontásán, hanem az ország átalakításán dolgozik.
Ha mindezt legalább részben sikerült elmagyarázni, akkor a találkozónak volt értelme. Magyarország ugyanis – tetszik, nem tetszik – nagyon is rászorult Berlin megértésére, jóindulatára. S nem csak azért, mert az úgynevezett unortodox gazdaságpolitika a német fellendülésre vár. A történelmi-gazdasági kapcsokat aligha kell magyarázni, mindezek fényében azonban ugyancsak kínos az a sajtóban észlelhető, sokszor érthető, nemegyszer zsigeri ellenszenv vagy a hivatalos szinten tapasztalható visszafogottság, amit le kellene győzni. Berlin ugyanis közelebb van, mint azt sokan gondolják!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Jó tanács

 „Putyin halálos beteg, az orosz hadsereg a padlón van – hogyan szépíti a nyugati média az ukrajnai helyzetet” – ezzel a címmel közölt publi...